Sözler

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Açıklamaları

YARDIMLAŞMA NEDİR ÖNEMİ

(HAYIRSEVERLİK, YARDIMSEVERLİK)

Hayırsever olmak tüm dinlerin ve inanç sistemlerinin övdüğü örnek davranışlar arasındadır.

Bir yaşlıyı gideceği yere götürmek veyahut ağır işle meşgul olan birine destek vermek hayırseverliğe güzel örnek olabilecek davranışlardan yalnızca birkaçıdır. Köylerimizde asırlar öncesinden beri süregelen imece usulünü de toplumumuzun yardımlaşmaya verdiği değerin bir yansıması olarak gösterebiliriz. Yardımlaşma toplum içerisinde işbirliği ve dayanışma duygularını en üst düzeye çıkararak kişileri bencillik duygusundan uzaklaştırır.

YARDIMLAŞMAYLA İLGİLİ ATASÖZLERİ VE AÇIKLAMALARI

Hayırsever yardımsever olmak bizlerin etrafımız tarafından sevilen ve övülen birer fert olmasını sağlar. Her şeyden ehemmiyetlisi de iç huzuru içerisinde olmamıza vesile olur.

Kele, köseden yardım gelmez
Anlamı: Yardıma muhtaç olan kişi, ihtiyaç duyduğu şey ile ilgili kendi dururken başkasına yardım edemez. Kendi derdine çare bulamamış, kendi işini halledememiş ki, başkasına nasıl yardım etsin?

Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Anlamı: Hayat koşulları insanları bir arada yaşamaya zaruri kılmıştır. Bir arada hayata sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her mevzusunu tek başına halledemez olmuş, yakınındakine müracaat etmek zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için dahi muhtaçtırlar. Zira en ehemmiyetsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına sebep olabilir.

Veren eli herkes öper
Anlamı: Eli sıkı olmayan, ona buna yardım elini uzatan, eli açık olan, iyilik yapan kimseyi pek çok kişi sever; ona saygı duyar.

Verirsen doyur, vurursan duyur
Anlamı: Bir yardımda bulunacak, bir iyilik yapacaksanız bu kesinlikle bir işe yaramalı; doyurucu ve karşı tarafın ihtiyacını giderici nitelikte olmalıdır. Zira özensiz, baştan savma, yarı buçuk yapılan yardımlar pek işe yaramaz. Bir dövüşe tutuşmadan önce hasmını bu dövüşten haberdar etmek de mertlik gereğidir. Ansızın, habersiz saldırmak er kişiye yakışmaz.

Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan (hısımdan) yeğdir (iyidir).
Anlamı: Sıkıntıya düşen kişi, evvela akrabalarından alaka bekler, yardım ve iyilik umar. Ancak bu beklentileri boşa çıkmış, akrabaları yüzüne bakmamışlardır. Diğer taraftan arkadaş ve komşuları onu yalnız bırakmamış, alaka ve yardımlarını esirgememişlerdir. İşte bunun için hayırlı arkadaş, hayırsız akrabadan daha iyidir.

İyilik eden iyilik bulur
Anlamı: Bir karşılık beklemeden yardım yapan, iltimas eden, yardımcı olan, faydalı işlerde bulunan kimse, hemen herkes tarafından sevilir. Günü geldiğinde iyilik görenler, bunun karşılığını ona iyilik yaparak öderler.

Az veren candan, çok veren maldan
Anlamı: Varolalı beri insan, insanın yardımına ihtiyaç duymuştur. Bu bakımdan ihtiyaç sahibine yardımda bulunmak bir insanlık görevi hâline gelmiştir. Bir takım fakir kimseler birilerine yardım veyahut armağan olarak bir şey verirlerse (küçük de olsa) bu onlar için bir fedakârlıktır. Zira verdikleri şeyden kendilerinde de yok denecek kadar az bulunmaktadır. Dolayısıyla yardımları ya da armağanları yürekten, içten ve candandır. Bunun yanında zengin olanın yapacağı yardım, yoksulun yaptığı yardımdan daha fazla olabilir. Ancak bu onun için fedakârlık sayılmaz. Zira ihtiyacından fazla olan malından vermiştir. Dolayısıyla verdiği malın yoksulluğunu çekmiyordur o.

Yalnız taş duvar olmaz
Anlamı: İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar. Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı ihtiyaç duyulan kılar. Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler. Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek vaziyetindedir.

Ne verirsen elinle, o gider seninle
Anlamı: Yaşadığı sürece fakire, yetime, yolda kalmışa yardım eden, onları doyurup giydiren ve gözeten kimse, bunların karşılığını öbür dünyada alacaktır. Hem de Yüce Allah, ona kat kat fazlasıyla verecektir.

El eli yıkar, iki el de yüzü
Anlamı: Toplu hayata biçimi herkese bir görev yükler. Bu görevlerin yapılması bir yandan düzeni sağlar, bir yandan da sıkıntıların ortadan kalkmasını. Dolayısıyla karşılıklı yardımlaşma asalına dayalı bu görev iyilikleri çoğaltır, toplumu kuvvetli kılar.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır
Anlamı: Özbeöz arkadaş, dostunun en sıkışık vaktinde yardımına koşmaya hazır vaziyette bekler.

Doğrunun yardımcısı Allahtır
Anlamı: Hak ve adaletten kopmayan, işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her vakit yardım eder.

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Akrostişi ile ilgili sizinde yazdığınız bir akrostiş şiir varsa yorum kısmından göndererek Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları çalışmanızı bizimle paylaşabilir ve akrostiş şiirinizi sitede yayınlanmasını Sağlayabilirsiniz. Akrostiş Şiirler

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Teşekkürler çok güzel olmuş
  hemde ödevime çok yardımcı oldu
  tekrardan teşekkürler herkese?????

 2. çok güzel birşey buldum bu yüzden kesin öğretmen en çok benimkini sevecek

 3. ewt ya türkçeden dayak yiyebilirdim neyseki öğrenciyim sabah ödevlerimi yapabiliyorum ama biraz da üşüyorum x( DD :D -)

 4. PAYLAŞMA
  Paylaş her şeyini arkadaşınla,büyüğünle
  Ahlakına uy Paylaşmakla.
  Yoksa kötü şeyler olur.
  Lakin ki Dünya düzeni bozulur.
  Ama paylaşmakla Dünya kurtulur.
  Şu ana kadar paylaştıysan
  Mutlu olursun paylaştığınla.
  Ancak Dünya paylaşmakla güzel.

  ‘Arkadaşlar ‘Paylaşma’ Konusuyla yaptık.Sitede yorum yapar mı?

Bir cevap yazın

Sizinde akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden gönderip diğer akrostiş severlere sesinizi duyurabilirsiniz. Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler.

Başa dön tuşu