Sözler

Havza Genelgesinde Alınan Kararlar

Havza Genelgesinde Alınan Kararlar Nelerdir

Havza Genelgesi Kararları

Havza Genelgesi ile genel olarak Türk ulusunun yapılan işgallere karşı kayıtsız kalamayacağı mesajı verilmiş olup Havza Genelgesi ile yurt satında milli bilincin canlandırılması hedeflenmiştir. Bunun için İzmir’in işgalini yurt genelinde protesto eden mitingler düzenlenmesi Mustafa kemal tarafından istenmiş bunun için bütün mülki amirliklere telgraflar çekilmek suretiyle durum bildirilmiş basın yoluyla bu protestolar ve Türk halkının boş durmayacağı ve vatanını kakının son damlasına kadar yurdunu savunacağı bildirilmiştir. Havza Genelgesi’nde alınan kararları maddeler halinde şu şekilde özetleyebiliriz:

Havza Genelgesi’nin Maddeleri

1. Büyük ve heyecanlı tertip edilecek ve işgaller protesto edilecek.
2. İstanbul Hükümeti’ne protesto içerikli telgraflar çekilecek.
3. Büyük ülkelerin temsilcilerine konuyla ilgili uyarı mektupları ve telgrafları gönderilecek.
4. Bu düzenlenen mitinglerde Hıristiyan halka zarar vermemek için gerekli tedbirler alınacak.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com – TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konulu Ders Kitapları ve Çeşitli Belirli Günler ve Haftalar ile İlgili kitaplardan derlenerek oluşturulmuştur.

Havza Genelgesinde Alınan Kararlar Akrostişi ile ilgili sizinde yazdığınız bir akrostiş şiir varsa yorum kısmından göndererek Havza Genelgesinde Alınan Kararlar çalışmanızı bizimle paylaşabilir ve akrostiş şiirinizi sitede yayınlanmasını Sağlayabilirsiniz. Akrostiş Şiirler

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

Sizinde akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden gönderip diğer akrostiş severlere sesinizi duyurabilirsiniz. Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler.

Başa dön tuşu