Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları


Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları

Güzel bir söz söylemeyi yada ağızdan çıkan sözün ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan bazı deyimler açıklamalarıyla birlikte bu sayfada. İyi ödevler.

Özü sözü bir (olmak)
Anlamı: Söylediği söz ile yaptığı iş veya davranışları örtüşen, tutarlı olan: “Onların özü sözü birdir. Hayatları bizim için örnektir.” -N. Hikmet.

Sözünü tutmak
Anlamı: Verdiği sözü yerine getirmek: “sözümü tuttum gibime geliyor, siz istediğiniz kadar bana meşhursun deyin.” -S. F. Abasıyanık.

Sözünün eri
Anlamı: Verdiği sözü ne olursa olsun yerine getiren kimse.

Sözüne sadık kalmak
Anlamı: Verdiği söze bağlı olmak: “O tarihten sonra da bir daha görüşmediğimize göre, sözüme hâlâ sadık kaldığım söylenebilir.” -E. Şafak.

Sözünde durmak
Anlamı: Verdiği sözü yerine getirmek, verdiği sözden dönmemek, verdiği sözü tutmak: “sözümüzde durmuştuk, benzeme bahsine girmedik.” -R. H. Karay.

Sözünden çıkmamak
Anlamı: Birinin isteklerine, öğütlerine, sözlerine uyarak davranmak: “Halit Ağabey sen benim büyüğümsün, sözünden çıkmam.” -S. F. Abasıyanık.

Sizin de akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden bizimle paylaşabilir, sitede yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler

2 Yorum Yapıldı Bu Sayfa İçin “Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları”

  • merve:

    sizde sevdiklerinize birşeyler yazın mutlu edin, mutlu olun 😊 bakalım benden başka kim şiir yada güzel söz yazacak 😉

Yorum Yap - Akrostiş Şiir Gönder
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez