Sözler

Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları

Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları

Güzel bir söz söylemeyi yada ağızdan çıkan sözün ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan bazı deyimler açıklamalarıyla birlikte bu sayfada. İyi ödevler.

Özü sözü bir (olmak)
Anlamı: Söylediği söz ile yaptığı iş veya davranışları örtüşen, tutarlı olan: “Onların özü sözü birdir. Hayatları bizim için örnektir.” -N. Hikmet.

Sözünü tutmak
Anlamı: Verdiği sözü yerine getirmek: “sözümü tuttum gibime geliyor, siz istediğiniz kadar bana meşhursun deyin.” -S. F. Abasıyanık.

Sözünün eri
Anlamı: Verdiği sözü ne olursa olsun yerine getiren kimse.

Sözüne sadık kalmak
Anlamı: Verdiği söze bağlı olmak: “O tarihten sonra da bir daha görüşmediğimize göre, sözüme hâlâ sadık kaldığım söylenebilir.” -E. Şafak.

Sözünde durmak
Anlamı: Verdiği sözü yerine getirmek, verdiği sözden dönmemek, verdiği sözü tutmak: “sözümüzde durmuştuk, benzeme bahsine girmedik.” -R. H. Karay.

Sözünden çıkmamak
Anlamı: Birinin isteklerine, öğütlerine, sözlerine uyarak davranmak: “Halit Ağabey sen benim büyüğümsün, sözünden çıkmam.” -S. F. Abasıyanık.

Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları Akrostişi ile ilgili sizinde yazdığınız bir akrostiş şiir varsa yorum kısmından göndererek Güzel Söz Söylemekle İlgili Deyimler Ve Anlamları çalışmanızı bizimle paylaşabilir ve akrostiş şiirinizi sitede yayınlanmasını Sağlayabilirsiniz. Akrostiş Şiirler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Sizinde akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden gönderip diğer akrostiş severlere sesinizi duyurabilirsiniz. Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler.

Başa dön tuşu