Sözler

Tutumluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Tutumluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Bu konumuzda tutumlu olmanın önemine vurgu yapan bazı atasözlerini anlamlarıyla birlikte sizler için bu sayfamızda toparladık, öğrenci kardeşlerimize yararlı olacağını umuyoruz.

Tutumlu olmanız: paranızı, malınızı, zamanınızı gerektiği gibi doğru kullanmanızdır. Yaşamınız boyunca tutumlu bir insan olmanız dileğimle.. :)

Ak akçe kara gün içindir.
Anlamı: Türlü sıkıntılarla kazandığımız para, dar vakitlerde imdadımıza yetişir ve yüzümüzü güldürür. Parayı kazanmak kadar, onu gerektiğinde harcamakta bir hünerdir. Böyle vaziyetlerde parayı harcamaktan çekinmemeliyiz. Gerektiği yerde ve vaktinde kazanılmış parayı harcamamak çok çirkin bir davranıştır.

Ayağını yorganına göre uzat.
Anlamı: İnsanın çektiği bir hayli sıkıntının altında parasal olanaksızlıklar görülür. Kazandığından çok harcamak yada gereksiz yere israf etmek insanı zora sokar. Zillet ve üzüntü getirir. Bundan dolayı giderlerimizi gelirlerimizi yalanlıyız. Harcamalarımız gelirlerimizi asla aşmamalıdır.

Damlaya damlaya göl olur.
Anlamı: Yağmur damlaları küçük derecikleri, derecikler çayları, çaylar ırmakları, ırmaklarda gölleri ve denizleri alana getirir. Küçük şeyler birike birike büyük varlıklar oluştururlar. Küçük şeylerin ehemmiyetini bilmeli, onları çarçur etmemeliyiz.

Har vurup, harman savurma.
Anlamı: Elimizde bulunan malları düşüncesizce harcamak, geleceğimizi düşünmeden hesapsızca harcamaktır.

İşten artmaz, dişten artar.
Anlamı: İnsan ne kadar çalışıp para kazanırsa kazansın, idareli olmadığı ve harcamalarına bir hudut getirmediği sürece birşey arttıramaz. Para, kazanmakla değil, tutumla artar.

Sakla samanı, gelir zamanı.
Anlamı: Birşey çok değersiz dahi olsa onu atmamalı, gizlemelidir. Günün birinde gerekli olur, işe fayda.

Ekmek olmayınca, yemek olmaz.
Anlamı: Yaşayan tüm insanlar, – şayet ağır özürlü değillerse – kendi hayatlarını kendileri kazanmak zorundadırlar. Bu, değişik şekillerde olabilir. Yaşayabilmek, harcayabilmek için çalışıp kazanmak gerekir.

Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.
Anlamı: Gençlik, insanın en randımanlı çağıdır. Güç ve enerji doludur. İnsan işte bu dönemde çalışıp para biriktirmeli, mal-mülk sahibi olmalıdır. Zira yaşlanıp gücünü yitirdiği, çalışamadığı dönemde ona ihtiyaç duyacaktır. Elinde olduğu için de rahat yaşayacak ve sıkıntı çekmeden gün geçirecektir.

Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
Anlamı: Yurdumuzun ürettiği ve ülkemizde yetişen ürünleri tüketmek ekonomimiz açısından ehemmiyetlidir.Çünkü başka ülkelere vereceğimiz paralar ülkemizde kalır ve daha zengin bir ülke oluruz.Dış devletlere bağımlı olmaktan kurtuluruz.

Ayağını yorganına göre uzat.
Anlamı: İnsanın çektiği bir hayli sıkıntının altında parasal olanaksızlıklar görülür. Kazandığından çok harcamak yada gereksiz yere israf etmek insanı zora sokar. Zillet ve elem getirir. Bundan dolayı giderlerimizi gelirlerimizi yalanlıyız. Harcamalarımız gelirlerimizi asla aşmamalıdır.

Tutumlu olan kimse fakir olmaz.
Anlamı: İnsanların yaşamları süresince her alanda yapacakları tutumluluk, onların hem yoksul olmalarını engeller, hem de hayat kalitelerini arttırarak mutlu ve müreffeh olmalarını sağlar.İdareli olanlar yokluk çekmezler,hemde ekonomik olarak rahat yaşarlar.

Bugünün işini yarına bırakma.
Anlamı: Yaşadığımız her günün kendine has problemleri, sıkıntıları vardır. İş ise herşeye karşın yapmanız şart olan bir yükümlülüktür. Bugün yapılması şart olan bir işi sonrası güne bırakmanın türlü mahzurları vardır: Yarın daha ehemmiyetli bir iş çıkabilir ve bugünkü işten önce onun yapılması gerekir. Bundan dolayı bugünkü iş yeniden kalır. Yada yarın çıkacak başka işte bugünküne ilave edeceğinden hepsini yapmaya zaman yetmez.

Güvenme varlığa, düşersin darlığa.
Anlamı: İnsan, varlıklı vaziyetine güvenerek har vurup harman savurmamalı, idareli olmalıdır. Buna dikkat etmeyen kimse, işlerin iyi gitmediği ve çalışamadığı vakitlerde darlığa düşer.

Tutumluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Akrostişi ile ilgili sizinde yazdığınız bir akrostiş şiir varsa yorum kısmından göndererek Tutumluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları çalışmanızı bizimle paylaşabilir ve akrostiş şiirinizi sitede yayınlanmasını Sağlayabilirsiniz. Akrostiş Şiirler

İlgili Makaleler

25 Yorum

  1. Teşekkür ederim Tam anlamıyla bu HARİKA olmuş
    LÜTFEN SİZ DE ÖDEVLERİNİZİ BU SİTEDE YAPIN!!!!!!!!!!!

  2. ödevim için 5 tutumlu olmak atasözü lazımdı burda buldum saolun bölece ödevimi bitiricem:D :D

Bir cevap yazın

Sizinde akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden gönderip diğer akrostiş severlere sesinizi duyurabilirsiniz. Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu