Sözler

Korumak İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Korumakla İlgili Deyimler ve Anlamları

Koruma ve himaye konulu bazı deyimleri ve anlamlarını sözler için derledik, umarım faydalı olur. İyi ödevler.

Bağrına basmak
Anlamı: 1. Kucaklamak, kolları ile sararak göğsüne yaslamak. 2. Birini gözetip kayırmak, koruyup yetiştirmek.”Amcası, yeğenini bağrına basmakta geçikmedi.”

Göz kulak olmak
Anlamı: 1. Korumak, bakmak, gözetmek. 2. Görme ve işitme yoluyla öğrenmeye çalışmak.”Yolda ona göz kulak ol da başına bir şey gelmesin.”

Gözü gibi sakınmak (esirgemek)
Anlamı: Bir şeye aşırı derecede ilgi duymak, onu koruyup gözetmek, dikkatle muhafaza etmek.”Çocuğunu gözü gibi sakınıyordu kadıncağız.”

Gözü üzerinde olmak
Anlamı: Bir şeye, bir kimseye sık sık bakarak ne durumda olduğunu kontrol etmek, dolayısıyla kötü bir sonuca meydan vermemeye çalışmak.”Gözünüz üzerinde olsun, devamlı izleyin onu.”

Himaye görmek
Anlamı: Biri tarafından korunmak, kayırılmak, gözetilmek.

Himayesine almak
Anlamı: Koruyucusu olmak, korumak.

Korumak İle İlgili Deyimler ve Anlamları Akrostişi ile ilgili sizinde yazdığınız bir akrostiş şiir varsa yorum kısmından göndererek Korumak İle İlgili Deyimler ve Anlamları çalışmanızı bizimle paylaşabilir ve akrostiş şiirinizi sitede yayınlanmasını Sağlayabilirsiniz. Akrostiş Şiirler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Sizinde akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden gönderip diğer akrostiş severlere sesinizi duyurabilirsiniz. Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler.

Başa dön tuşu