Sponsorlu Bağlantılar


Kaza Kader ve Tevekkül İle İlgili Atasözü ve Deyimler

Kaza Kader ve Tevekkül İle İlgili Atasözü ve Deyimler

Konumuza ilk önce bu kavramların manasını öğrenerek başlayalım. Kaza kader ve tevekkül ne demektir özet bir şekilde buna deyinip ata sözleri ve deyimlere bakacağız :)

Kader Nedir Kısaca: Allah’ın evrene koyduğu ölçü ve düzene verilen addır.
Kaza Nedir Kısaca: Allah’ın taktir ettiği olayların yeri ve zamanı geldiğinde gerçekleşmesine kaza denir.
Tevekkül Nedir Kısaca: Allah’a teslim olmak, güvenmek, dayanmak.

ATASÖZLERİ VE DEYİMLER

Allah kulunu kısmeti ile yaratır.
Anlamı: Dünyaya gelen her canlı için potansiyel olarak rızık yaratılmıştır. Varlık sahnesine çıkan her canlı, kendisi için takdir edilen rızkı yer.

İş olacağına varır
Anlamı: Bir iş, şartlar neyi gerektiriyorsa o yönde gelişir; ne olacaksa o olur. İnsanlar, olup biten üzerinde az çok etkili olmakla birlikte, bunların sonuçları üzerinde etkili olamazlar. Bundan dolayı işlerin şu yada bu şekilde yürümemekte olmasına boş yere üzülmemeli, elden gelen gayret sarfedildikten sonra Allah’a güvenmelidir.

Kader olmayınca kadir bilinmez
Anlamı: “Kişi talihsiz ise ne kadar iyi insan olursa olsun, değeri bilinmez” anlamında kullanılan bir söz
“Ölmek kaderde var, bize ürküntü vermiyor / Lakin vatandan ayrılışın ızdırabı zor” – Y. K. Beyatlı

Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud
Anlamı: Her şey Yüce Allah`ın takdiri iledir. Kimine zenginlik, kimine darlık, kimine de ilim verir. Eğer Yüce Allah, bir kimseye geniş bir imkân, belirli bir yetenek ve zenginlik nasip etmemişse, kulun yapacağı hiçbir şey yoktur. Ne kadar çırpınırsa çırpınsın boşunadır, eline nasibinden fazlası geçmez.

Akacak kan damarda durmaz
Anlamı: Bir zarara uğramak, bir musibetle karşılaşmak alnımıza yazılmışsa ne yapsak bunun önüne geçemeyiz. Allah’ın taktidir mutlaka yerine gelir. Bundan dolayı aşırı üzüntüye kapılmamak, kadere rıza göstermek gerekir.

Her işte bir hayır vardır
Anlamı: Olup biten bir işi başka biçime sokmak elimizde olmadığına göre hayra yormak gerekir.Bu insanı kötümserlikten kurtarır.

Gün doğmadan neler doğar
Anlamı: İnsan, içinde bulunduğu durum ne kadar kötü olursa olsun hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamalıdır. Yaşadığı mutluluğun devamından da güvende olmamalıdır. Yarın karşısına neler çıkacağını kimse bilemez. Kötü bir durum birgün sonra düzelebilir; iyi bir durum kötüleşebilir. Kim bilir, daha neler olur.

Kısmetinde ne varsa kaşığına o çıkar
Anlamı: İnsan herşeyi elde etmek için çalışır, çabalar. Fakat Allah kuluna neyi kısmet etmişse ancak onu verir.

Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter.
Anlamı: Varlık sahnesine sürülen her canlının rızkına Allah kefildir. Hiçbir canlı yoktur ki, daha o dünyaya gelmeden rızkı yaratılmış olmasın. Var olan her canlı kendi rızkını yer.

Cana gelecek mala gelsin.
Anlamı: Eğer bir kaza gelecek ve zarar görecekse insan, canına değil malına gelsin Çünkü kazaya uğrayan, zarar gören malın tekrar kazanılması veya elde edilmesi mümkündür. Ama can için durum böyle değildir.

Cana gelen felâketler silinmeyecek izler bırakır.
Anlamı: Bir kazadan ötürü insan ölebilir, sakat kalabilir, dolayısıyla böylesi zararları gidermek mümkün değildir Kaza geliyorum demez. Can veya mal kaybına sebep olan kötü olayın ne zaman olacağını kestirmek mümkün değildir Bu bakımdan önceden kimi tedbir alınmalı, ansızın ortaya çıkacak kazaya karşı hazırlık yapılmalıdır.

Ava gelmez kuş olmaz, başa gelmez iş olmaz.
Anlamı: Sonsuz, uçsuz bucaksız gökyüzünde ne kadar uçacak yeri olsada hiçbir kuş av olmaktan kurtulamaz. Kimse ise benim başıma bir şey gelmez, bana hiçbir şey olmaz diyemez. Her ne kadar kendine uzak olsa bile.

Sponsorlu Bağlantılar
[Toplam:6    Ortalama:2.5/5]
Sizin de akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden bizimle paylaşabilir, sitede yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler

Sponsorlu Bağlantılar
21 Yorum Yapıldı Bu Sayfa İçin “Kaza Kader ve Tevekkül İle İlgili Atasözü ve Deyimler”

  • 🇫️ℹ🇱️ℹ🇿️:

    Kaza Kader ve Tevekkül İle İlgili Atasözü ve Deyimler Sayfasıyla İlgili Benim Çok Şiirim Var 😊 Bakalım Benden Başka Kim Şiir yada Güzel Söz Yazacak 😉

Yorum Yap - Akrostiş Şiir Gönder