Sözler

Dayanışma İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

Dayanışmayla İlgili Atasözleri Ve Anlamları

Yardımlaşma ve dayanışmayı ifade eden bazı atasözlerini açıklamalarıyla birlikte kısaca siz öğrenci kardeşlerimiz için bu sayfamızda derledik. Umarım faydası our. İyi ödevler.

Birlikten kuvvet doğar
Anlamı: Birlikten kuvvet doğar, bir arada yapılan işlerden hep kazançla çıkıldığını,başarılar yakalandığını anlatır.Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işlerin daha iyi neticeler verdiğini, sıkıntılı konuların bile kolayca halledilebildiğini gösterir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Anlamı: Hayat koşulları insanları bir arada yaşamaya zaruri kılmıştır. Bir arada hayata sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her sorununu tek başına halledemez olmuş, yakınındakine müracaat etmek zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için dahi muhtaçtırlar. Zira en ehemmiyetsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına sebep olabilir.

Dost kara günde belli olur
Anlamı: Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle arkadaşlık kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir hisse almaya çalıştığı böyle günlerimizde, çevremizdeki bu kişilerin hepsine gerçek arkadaş diyebilir miyiz? Şüphesiz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, kederlerimizin arttığı, yıkımların bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Bir elin nesi var iki elin sesi var
Anlamı: İnsanın gücü ölçülüdür. Bunun için büyük işlerin üstesinden tek başına gelemez. Bu tür işleri muvaffak olabilmek için başkalarıyla işbirliğine, dayanışmaya girer. Güçleri birleştirerek zor işlerin altından böylelikle kalkar.

Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz
Anlamı: Her insanın ölçülü gücü vardır, tek başına her işi yapamaz. Bazı zor işleri yapması için de başka insanların gücüne, işbirliğine ihtiyaç duyar. Güçler birleştirilince zor işlerin yapılması da kolaylaşır. Zira birlikten kuvvet doğar.

Adam adama her daim muhtaç (gerek olur)
Anlamı: Tek başına yaşamak oldukça zor olduğundan insanlar bir arada yaşarlar, dayanışmaya gerek duyarlar. İhtiyaçlar bu sayede karşılıklı olarak giderilir. Bu bakımdan hiçbir insanı küçümseyip yararsız saymamalı; olur ki bir gün, hiçlenen o insanın yardımına gerek duyulabilir.

Yalnız taş duvar olmaz
Anlamı: İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar. Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı ihtiyaç duyulan kılar. Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler. Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek vaziyetindedir.

Yalnız öküz, çifte (boyunduruğa) koşulmaz
Anlamı: Her işin uygun bir yapılma biçimi vardır. Dolayısıyla iki kişinin ancak yapacağı bir işi, tek kişi ile yapmaya kalkışmak doğru bir hareket değildir.

Tek kanatla kuş uçmaz.
Anlamı: Öyle işler vardır ki iş birliği gerektirir. Ancak bir yardımcı ile yapılırsa başarılabilir. Yardımcısız yapılamaz. Bazı işleri insanın tek başına yapması mümkün değildir. Böyle işlerde insanlar birbirlerine yardımcı olmayı bir görev bilmelidirler.

Ağaç yaprağıyla güzeldir (gürler).
Anlamı: İnsan tek başına mutlu olmaz. İnsаnın çevresi mutsuz іse, bunun dоğal sonucu olаrаk, oda mutsuz olur. İnsanın dostları, аkrаbаlаrı ve sevenlerі var іse bunlarla güç bulur, vаrlığını göѕterir. Kіşіnіn vеrimli olabilmeѕi ve önеmli işler уaрabilmesi ona yakın оlanların yardım ve desteğiyle yakından ilgilidir. Bu уardım ve dеstеği çevresinden görmeyen insan güçsüz ve cılız olur.

Dayanışma İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Akrostişi ile ilgili sizinde yazdığınız bir akrostiş şiir varsa yorum kısmından göndererek Dayanışma İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları çalışmanızı bizimle paylaşabilir ve akrostiş şiirinizi sitede yayınlanmasını Sağlayabilirsiniz. Akrostiş Şiirler

İlgili Makaleler

43 Yorum

  1. Çok güzel bir site,hem de yorumlar ve atasözlerde çok güzel.Bu siteyi kuran kimseye tesekkürlügümü bildiririm

  2. bu örneklere ağaç yaprağıyla güzeldir ve tek kanatla kuş uçmaz atatsözlerinide ekleyebilirsiniz teşakkürler

    1. Aynen,çook güzelmis yaa, arti aldim,bu atasözleri kim yazdiysa,allah ondan razi olsun

    1. 8-) abım varya benım facem var bu sozlerden daha ıyı vallla hıhıhııhıhıhaklısınız ıyı guzel ama sevlısı olmayan kızlar ben varım

  3. :S -) :D biraz daha olsaymıştı neyse yinede tşk stardolu olan varmı istek gönderin adım alminakalpnefis

Bir cevap yazın

Sizinde akrostiş çalışmanız varsa, yorum bölümünden gönderip diğer akrostiş severlere sesinizi duyurabilirsiniz. Akrostişlerinizi baş harfine göre uygun kategoride yayınlamaktayız. Sevgiler.

Başa dön tuşu