Etiket Konusu ‘Abartma İle İlgili Deyimler’

Abartmakla İlgili Deyimler ve Anlamları

Abartmak Deyimleri, Abartmak İli İlgili Deyimler ve Anlamları

Sayfamıza abartı konulu deyimlerini anlamlarıyla birlikte eklemiş bulunuyoruz, abartmak hakkındaki deyimleri ödevlerinizde rahatça kullanabilirsiniz.

Atıp tutmak
Ankamı: 1. Kendi gücünü aşacağı işler yapacağını söylemek, abartılı konuşmak. 2. Birisinin arkasından ileri geri konuşmak, kötü sözler etmek.”Yüzüne karşı söyle, arkasından atıp tutma adamın.”

Bire bin katmak:
Ankamı: Olduğundan çok göstermek, abartmak.”Bire bin katarak anlatmaya bayılır.”

Cart curt etmek:
Ankamı: Göz dağı vermek ya da övünmek amacıyla abartılı konuşmak.”Karşımda cart curt edip durma.”Bir pire için yorgan yakmak

Pireyi deve yapmak:
Ankamı: Küçük, basit bir olayı büyütüp mesele yapmak, aşırı abartmak.

Devede kulak
Ankamı: 1.Kıyaslanan şeyler arasındaki orantısızlığı belli etmek için kullanılır. 2.Bütüne göre çok ufak bir parça.”Onun yaptığı iş devede kulak kalır.”

Burnundan kıl aldırmamak:
Ankamı: Oldukça huysuz olmak, kendisine hiç söz söyletmemek, kendisinin eleştirilmesine fırsat tanımamak, en küçük yergiye tahammül göstermemek.”Amma da burnundan kıl aldırmaz bir adammışsın; söylesene, nasıl konuşacağız seninle?”

Burnu düşse almaz
Ankamı: Kendini fazla beğenmis ukala küçük dağları ben yarattım edası takınan kişiler için söylenir. “Kızkardeşin de maşallah evlendikten sonra burnu yere düşse almaz oldu.”

Burnundan solumak:
Ankamı: İşi başından aşkın olduğu için gözü hiçbir şey görmemek, çok öfkelenmiş olmak.”Adam burnundan soluyor, sakın üstüne gitme, yoksa konuştuğuna pişman olursun.”

Gözleri fal taşı gibi açılmak:
Ankamı: Hayret, şaşkınlık ve öfke gibi sebeplerle gözleri iri iri açılmış olmak.

Etekleri tutuşmak:
Ankamı: Çok telâşlanmak, heyecanlanmak.”Babasını parkta göremeyince etekleri tutuşmaya başladı, yoksa gelmeyecek miydi?”

Ağzı kulaklarına varmak:
Ankamı: Çok sevinmek, sevindiği her hâlinden belli olmak. “Takdirname eline verilince sevincinden ağzı kulaklarına vardı.”

Yorum Yazıp - Akrostiş Şiir Gönderebilirsiniz.!

YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA
Bu Sitede Ticari Faaliyet Yürütülmez